Studánky
Studánková péče se v pojetí Mladých ochránců přírody dělí na 2 vzájemně propojené projekty a to Národní registr pramenů a studánek (NRPS) a Zachraňme studánky (ZS). Program ZS byl spuštěn před lety a spočívá v převzetí patronátu nad vodním zdrojem a o jeho dlouhodobou péči. Postupně byl projekt rozšířen o NRPS, jehož cílem je podchycení všech veřejně přístupných přírodních vodních zdrojů v ČR.
Zachraňme studánky
Studánky skutečně potřebují pomoci. Každé jaro se jich probouzí čím dál méně, studánky postupně zarůstají a zapadávají listím, zanikají,…
Proto Mladí ochránci přírody vyhlašují dlouhodobou akci s názvem ZACHRAŇME STUDÁNKY jejímž cílem je obrátit pozornost na zanikající přírodní zdroje pitné vody, především lesní prameny a studánky a dlouhodobě nad nimi držet ochrannou ruku.
Malý návrh vašeho postupu
- Pokud v přírodě objevíte přirozený a volně přístupný zdroj vody (studánku, pramének,…), pokuste se zjistit jeho přesné umístění (nejlépe GPS souřadnice – třeba dle internetu) a vyfoťte jej (= zdokumentujte jeho současný stav). Pak nám buď získané údaje pošlete nebo ještě lépe: zkontrolujte, zda tento zdroj již není podchycen v Národním registru pramenů a studánek – pokud není, doplňte jej do registru. Již tím pomůžete podchytit mizející významné prvky naší krajiny.
Kdysi byly studánky a praménky jedním z nejdůležitějších zdrojů pitné vody a byly pečlivě opatrovány. Nezapomínejme na ně!
- Chcete-li přírodě opravdu pomoci, převezměte nad studánkou či praménkem patronát! Pokuste se zjistit, zda tomuto přírodnímu zdroji vody již místní nějak neříkají (pamětníci, hajný, staré mapy,…), jaká je jeho historie,…
- Kontaktujte koordinátora akce (Mladí ochránci přírody) – všem zájemcům pošleme kromě jiného Přihlášku do zapojení do celostátní akce „Zachraňme studánky!“ – formuláříček je možno si zde také stáhnout a na čemkoliv vytisknout.
- Upravte okolí studánky a celkově ji zvelebte. Zde bude třeba velkého úsilí a fantazie. Bylo by možná dobré založit si kroniku studánky a zaznamenávat do ní všechny její proměny (určitě jste si ji nezapomněli vyfotit před a po úpravách). A až se studánka pod vašima rukama znovu narodí, určitě si zaslouží, abyste ji v případě neznámého názvu i pojmenovali.
- Pečujte o zdroj vody alespoň několik let. Tak se kromě stálé pravidelné péče najde čas i pro pozorování a zkoumání. Můžete zjistit např. z čeho je dno (písek, kameny,…), co žije na dně, jaké rostliny a jací živočichové jsou v okolí studánky, pozorovat stopy zvěře,… Prozkoumejte také vodu (průzračnost, barvu, chuť) a její složení → barevná škála ke zjištění některých parametrů vody ve studánce je zde ke stažení (možno vytisknout na barevné tiskárně a vzít sebou do terénu).
- A pokud se za svoji činnost nestydíte, tak nám nezapomeňte poslat zprávu o vaší činnosti. Jednak o vás napíšeme do celostátního sborníku (případně na web národního registru), o vaši péči se již nikdy nezapomene a pak se o vás i všichni dozvědí.
Odměnou za vynaložené úsilí bude zejména dobrý pocit z konkrétní užitečné práce pro naši přírodu. Ptáci i lesní zvířata vám předem tímto moc děkují.
A když nám sdělíte název vašeho oddílu, zřizovatele (název organizace), počet dětí a jméno studánky, pošleme vám k vyvěšení na studánku zalaminovaný ozdobný list s jednotným označením celé akce. Hlavně však nezapomeňte pečlivě dokumentovat svoji práci.
Těšíme se na naše studánky při putování krajem. Přejeme vám hodně radosti a držíme palce!